Park Etnograficzny w Tokarni, w gminie Chęciny (woj. świętokrzyskie), jest miejscem w którym na kilkudziesięciu hektarach zobaczyć można zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny. Oryginalne budowle wraz z wyposażeniem zostały przywiezione z różnych stron województwa świętokrzyskiego. Skansen zajmuje się prezentowaniem ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi. Znaczna większość budynków jest otwarta, dlatego możliwe jest zwiedzanie także wnętrz. Zwiedzając warto zwrócić uwagę na konstrukcje zabytków oraz na sposób jak kiedyś budowano. Ze względu na charakter tego miejsca organizowane są tutaj różne imprezy tematyczne (Święto Chleba, Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny), zloty i warsztaty. Umieszczam tylko kilka zdjęć, aby post nie był przepełniony treścią, ale też aby zachęcić czytelników do odwiedzenia tego miejsca.
Cały park dzieli się na 6 sektorów.
Pierwszym z nich jest Zespół Budownictwa Małomiasteczkowego. Znajdują się tutaj drewniane domy, sklepik, apteka, a także kościół.
Kościół szpitalny z Rogowa. Obok niego stoją dzwonnica oraz plebania.
Wejście oraz wnętrze domu żydowskiego krawca.
Następnym sektorem jest Sektor Budownictwo Wyżynnego. W tym miejscu znajduje się zabudowa wiejska; chałupy, zagrody, stodoły, kuźnia.
Jedna z chałup, widok od wnętrza zagrody.
Na końcu sektora ustawione są dwa wiatraki. Na zdjęciu wiatrak z Grzymałkowa.
Kolejnym punktem w Parku jest Zespół Budownictwo Dworsko-Folwarcznego. Oprócz dworu ze zdjęcia poniżej znaleźć tutaj można spichlerze, a w nich ciekawe wystawy ze sprzętami codziennego użytku. Bardzo ciekawą jest ekspozycja powozów, karoc i linijek.
Przed wejściem do dworu trzeba nałożyć na buty przygotowane dla zwiedzających kapcie.
Oto jedno z pomieszczeń we dworze.
Sprzęty na jednej z wystaw.
Dalej przechodzi się do Sektora Budownictwa Świętokrzyskiego, który w składzie przypomina poprzednie zespoły; znajdują się tutaj drewniane zagrody, chałupy, a także kapliczki.
Ostatni Zespół Budownictwa Terenów Nadwiślanych zawiera młyny, a także chałupy i stodołę.
Pola uprawne oddzielające sektory wiejskie.
Wiatrak z Grzmucina, który jako jedyny jest dostępny do zwiedzania.
Po kilkugodzinnej wędrówce byłem pod prawdziwym wrażeniem. Park Etnograficzny w Tokarni jest świetnym miejscem prezentującym jak mieszkali nasi przodkowie w życiu codziennym. Ukoronowaniem mojego zwiedzania był staropolski żurek w karczmie. Jak smakował? Był pyszny! Jedynie kiełbasa pływająca w zupie przypominała wiejskiej, bardziej była jakby z supermarketu.
Park Etnograficzny w Tokarni jest miejscem wartym odwiedzenia. To idealne miejsce dla całej rodziny. Ilość samochodów na parkingu świadczy o zainteresowaniu skansenem i o tym, jak chętnie Park jest odwiedzany.
Godziny otwarcia, cennik, mapę dojazdu i inne informacje znaleźć można na
oficjalnej stronie.