wtorek, 25 lutego 2014

Wielka Msza h-moll

W październiku 2013 roku odbyła się trasa koncertowa Collegium vocale oraz Collegium instrumentale Bochum wieloosobowego chóru i orkiestry Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Na terenie Polski zagrali 4 koncerty. Mnie osobiście udało się być na jednym, w Krakowie. Dowiedziałem się o nim od koleżanki i z chęcią wybraliśmy się razem na Wielką Mszę h-moll autorstwa Jana Sebastiana Bacha. Dzieło niemieckiego kompozytora zostało zaprezentowane 25 października w kościele Piotra i Pawła, pod batutą Hansa Jaskulskyego. Na darmowy koncert przyszło wiele osób, wśród których przeważali ludzie dorośli w średnim wieku. Byli też turyści, którzy skorzystali z niepowtarzalnej okazji wysłuchania wielkiego muzycznego dzieła na żywo. Dało się też zauważyć paru studentów, w tym mnie. Części solowe wykonywali utalentowane sopranistka i mezzosopranistka oraz tenor i inny solista. Z otrzymanych książeczek każdy mógł wyczytać, iż są to dobrze wykształceni muzycy śpiewający w filharmoniach w całej Europie. Dzięki widocznemu tekstowi można było śledzić przebieg mszy. Łaciński tekst podany został wraz z tłumaczeniem na język niemiecki i polski. Po każdej części mszy wykonawcy byli nagradzani gromkimi brawami, a na koniec owacji nie było końca. Półtora godzinne dzieło w zadowalającym wykonaniu na pewno zaspokoiło potrzeby kulturalne wielu przybyłych.

Kościół św Piotra i Pawła, widok z Placu Marii Magdaleny.

piątek, 14 lutego 2014

Muzeum Wsi Kieleckiej wehikułem czasu

Park Etnograficzny w Tokarni, w gminie Chęciny (woj. świętokrzyskie), jest miejscem w którym na kilkudziesięciu hektarach zobaczyć można zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny. Oryginalne budowle wraz z wyposażeniem zostały przywiezione z różnych stron województwa świętokrzyskiego. Skansen zajmuje się prezentowaniem ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi. Znaczna większość budynków jest otwarta, dlatego możliwe jest zwiedzanie także wnętrz. Zwiedzając warto zwrócić uwagę na konstrukcje zabytków oraz na sposób jak kiedyś budowano. Ze względu na charakter tego miejsca organizowane są tutaj różne imprezy tematyczne (Święto Chleba, Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny), zloty i warsztaty. Umieszczam tylko kilka zdjęć, aby post nie był przepełniony treścią, ale też aby zachęcić czytelników do odwiedzenia tego miejsca.
Cały park dzieli się na 6 sektorów. 

Pierwszym z nich jest Zespół Budownictwa Małomiasteczkowego. Znajdują się tutaj drewniane domy, sklepik, apteka, a także kościół.
Kościół szpitalny z Rogowa. Obok niego stoją dzwonnica oraz plebania.

Wejście oraz wnętrze domu żydowskiego krawca.

Następnym sektorem jest Sektor Budownictwo Wyżynnego. W tym miejscu znajduje się zabudowa wiejska; chałupy, zagrody, stodoły, kuźnia.

Jedna z chałup, widok od wnętrza zagrody.

Na końcu sektora ustawione są dwa wiatraki. Na zdjęciu wiatrak z Grzymałkowa.

Kolejnym punktem w Parku jest Zespół Budownictwo Dworsko-Folwarcznego. Oprócz dworu ze zdjęcia poniżej znaleźć tutaj można spichlerze, a w nich ciekawe wystawy ze sprzętami codziennego użytku. Bardzo ciekawą jest ekspozycja powozów, karoc i linijek.
Przed wejściem do dworu trzeba nałożyć na buty przygotowane dla zwiedzających kapcie.

Oto jedno z pomieszczeń we dworze. 

Sprzęty na jednej z wystaw.

Dalej przechodzi się do Sektora Budownictwa Świętokrzyskiego, który w składzie przypomina poprzednie zespoły; znajdują się tutaj drewniane zagrody, chałupy, a także kapliczki.
Ostatni Zespół Budownictwa Terenów Nadwiślanych zawiera młyny, a także chałupy i stodołę.


Pola uprawne oddzielające sektory wiejskie.

 
Wiatrak z Grzmucina, który jako jedyny jest dostępny do zwiedzania.


Po kilkugodzinnej wędrówce byłem pod prawdziwym wrażeniem. Park Etnograficzny w Tokarni jest świetnym miejscem prezentującym jak mieszkali nasi przodkowie w życiu codziennym. Ukoronowaniem mojego zwiedzania był staropolski żurek w karczmie. Jak smakował? Był pyszny! Jedynie kiełbasa pływająca w zupie przypominała wiejskiej, bardziej była jakby z supermarketu.
Park Etnograficzny w Tokarni jest miejscem wartym odwiedzenia. To idealne miejsce dla całej rodziny. Ilość samochodów na parkingu świadczy o zainteresowaniu skansenem i o tym, jak chętnie Park jest odwiedzany.


Godziny otwarcia, cennik, mapę dojazdu i inne informacje znaleźć można na oficjalnej stronie.

niedziela, 9 lutego 2014

Wiosna w Krakowie w środku zimy

Pogoda wcale nie wskazywała dzisiaj na drugą niedzielę lutego. Świecące słońce i kilka stopni na plusie przypominało raczej wiosnę niż środek zimy. Jedynie leżący gdzieniegdzie śnieg przypominał o obecnej porze roku. Piękna pogoda zachęciła mieszkańców Krakowa do wyjścia na zewnątrz. Krakowianie zostawili w domach rękawiczki z szalikami i znów zapełnili Stary Rynek, Planty oraz Bulwar Wiślany, gdzie z obecności ludzi mogły skorzystać wodne ptaki. Łabędzie, kaczki, rybitwy i oczywiście gołębie zostały hojnie dokarmione. Nie jest to jednak dobra wiadomość. Niezjedzone pieczywo gnije w wodzie i zanieczyszcza Wisłę.


Ciepłe promienie twarzy muskały przyjemnie twarz. Powietrze nie wydawało się być ciężkie - było przyjemne, chociaż nie było w nim czuć jeszcze powiewu wiosny. Aż nie chciało się wracać do domu.

Łabędzie czekające na gest ze strony człowieka.

Nagrodą za dokarmianie był piękny widok. Dwa łabędzie zbliżyły się do siebie i wygięły swoje szyje w kształt serca.
Aż chce się żyć!