poniedziałek, 17 marca 2014
Chwila odpoczynku w poniedziałkowy wieczór
sobota, 15 marca 2014
Kopiec Kościuszki w Krakowie
Usypany w 1823 roku kopiec poświęcony pamięci Tadeusza Kościuszki jest ważną pamiątką narodową. Stanowi świadectwo patriotyzmu Polaków oraz jest hołdem dla walczącego w imię ojczyzny. Górujący nad Zwierzyńcem pomnik jest widoczny z wielu miejsc w Krakowie. Do Kopca Kościuszki dotrzeć można przepiękną, otoczoną starymi drzewami Aleją Waszyngtona. Jest to także popularne miejsce na spacer i jogging. Wejście na szczyt jest płatne, jednak w cenie biletu wliczone jest także zwiedzanie wystaw. Bardzo ciekawą jest wystawa figur woskowych, gdzie zobaczyć można sylwetki najsłynniejszych Polaków. Oprócz Tadeusza Kościuszki ujrzeć można Jerzego Waszyngtona, Kazimierza Pułaskiego czy generała Józefa Dąbrowskiego. Obok osób związanych z polityką znajdują się tutaj też polscy pisarze, a w nich Adam Mickiewicz oraz Henryk Sienkiewicz. Zobaczyć także można innych wielkich artystów - Jana Matejko i Fryderyka Chopina. Nie mogło też zabraknąć papieża Polaka Jana Pawła II. Wszystkie postacie zaprezentowane są w miejscach odpowiednich dla ich dziedzin.
Uroczyste otwarcie Kopca miało miejsce dnia 25 października 1823 roku. Od tego czasu wskutek ulewnych opadów ziemia kilkakrotnie się osuwała. Jak możemy wyczytać na jednej z tablic pamiątkowych Kopiec został usypany z ziemi z pobojowisk w Ameryce na dowód i wspomnienie Tadeusza Kościuszki w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych w 150 rocznicę jej ogłoszenia dnia 4 lipca 1926 roku.
Po prawo Fort Kościuszko, wzniesiony w latach 1850-1856 w formie cytadeli otaczającej kopiec. Jest największym dziełem obronnym twierdzy Kraków.
Na szczyt kopca prowadzą wybrukowane dróżki oplatające wokół całą górę. Nie są zbyt strome, jednak nie ma barierek których można się podtrzymywać. Wejście na szczyt zapewnia niesamowite widoki Krakowa oraz jego okolic.
Usytuowany na szycie Kopca głaz pamiątkowy.
Na podeście widnieje napis: "Kopiec Kościuszki usypany w 1823 roku przez społeczeństwo polskie."
Panorama z Kopca Kościuszki. Widok na Wschodnią część Krakowa.
niedziela, 9 marca 2014
Nad Wisłą w Krakowie
W niedzielne południe wybrałem się na spacer po Bulwarze Czerwieńskim. Słoneczna pogoda, ciepłe powietrze i brak chmur na niebie aż zachęcały do wyjścia z domu. Po takim spacerze wraca chęć do życia. Spotkałem wielu, którzy podobnie jak ja upajali się cudowną pogodą i zbliżającą się wiosną. Trawa widocznie się zieleni, rosną już pierwsze kwiaty, a na krzewach zauważyć można początki pąków.
Pierwsze oznaki wiosny już są. Bezchmurne niebo pełne słońca. Do tego brak zimna. Na taki dzień czeka się całą zimę.
sobota, 8 marca 2014
Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła
Niebieskie Źródła to rezerwat przyrody nieożywionej o wyjątkowych walorach krajobrazowych w skali europejskiej. Położony jest na obrzeżach Tomaszowa Mazowieckiego (województwo łódzkie), po jego południowo-wschodniej stronie, w dolinie rzeki Pilicy. Rezerwat obejmuje wywierzyska krasowe, które są jednym z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryskująca woda przybiera niebiesko-błękitno-zieloną barwę.
Wyjątkowa barwa wody Niebieskich Źródeł jest zjawiskiem o charakterze optycznym. Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, przepuszcza zaś odbite od dna fale niebieskie i zielone, które można obserwować. Barwa wody zależy od pory dnia oraz pogody. Rezerwat to nie tylko wywierzyska krasowe, ale także awifauna i flora.
Mapa Rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła
Widok na Wyspę Kacząt oraz na pływające wzdłuż niej kaczki. Ptaki wydają się być niezainteresowane światem człowieka. Dzięki temu to miejsce ma wyjątkowy charakter.
Panująca tutaj cisza i spokój wprowadza w stan odprężenia. Spacer po ścieżkach w Niebieskich Źródłach pomaga odnaleźć harmonię. Naturalne, niezniszczone przez człowieka tereny wodne wraz z ich fauną i florą - właśnie to można tutaj znaleźć.
W Rezerwacie znajduje się ścieżka dydaktyczna. Na każdym jej przystanku ustawiona jest tablica informacyjna, z której można dowiedzieć się w jaki sposób działają źródła. Dzięki temu odwiedzając Niebieskie Źródła, można nie tylko je podziwiać, ale również zrozumieć zachodzące tutaj zjawiska. Przez takie podejście odwiedzając Rezerwat można mówić o geoturystyce.
Na tablicach wyjaśnione są terminy geologiczne.
Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła to wyjątkowy obiekt geoturystyczny w skali Europejskiej, warty odwiedzenia. Obiekt znajduje się na polskiej liście Geosites. Jego opis w języku angielskim znajduje się pod tym linkiem: http://www.iop.krakow.pl/geosites/home/single/171.
Etykiety:
geoturystyka,
turystyka
sobota, 1 marca 2014
Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej
Ołtarz Wita Stwosza, nazywany również Ołtarzem Mariackim, jest arcydziełem rzeźby gotyckiej. Od wieków budzi zachwyt. Ufundowany przez mieszkańców Krakowa został wykonany w latach 1477-1489 w drewnie dębowym oraz lipowym. Szafa główna ma 11 metrów wysokości i 13 metrów szerokości. Pierwotnie szafa główna miała wysokość 22 metrów. Ołtarz Wita Stwosza sięgał do samego sklepienia, lecz szkodniki żywiące się drewnem uszkodziły konstrukcję. W latach 60' XIX wieku restauratorzy zmienili to zwieńczenie. Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne dokumenty mogące przedstawiać pierwotny wygląd Ołtarza. Poświęcony jest czci Maryi Panny. Jest największym ołtarzem tego typu w Europie. Podstawę Ołtarza stanowi predella z drzewem genealogicznym Chrystusa i Maryi. Szafę nastawną zdobią cztery skrzydła, z których dwa (zewnętrzne) są nieruchome.
Otwarty Ołtarz Wita Stwosza.
Ołtarz jest dziełem teologicznie złożonym. W scenie głównej przedstawione jest Zaśnięcie Matki Bożej w otoczeniu Apostołów oraz Jej Wniebowzięcie i Koronacja w asyście św. Wojciecha i św. Stanisława.. Na bocznych skrzydłach ukazane są sceny z życia Pana Jezusa i Maryi, które układają się w ciąg bolesnych i radosnych tajemnic różańcowych. Po zamknięciu skrzydeł szafy ukazuje się dwanaście scen Boleści Maryi.
Subskrybuj:
Posty (Atom)