Usypany w 1823 roku kopiec poświęcony pamięci Tadeusza Kościuszki jest ważną pamiątką narodową. Stanowi świadectwo patriotyzmu Polaków oraz jest hołdem dla walczącego w imię ojczyzny. Górujący nad Zwierzyńcem pomnik jest widoczny z wielu miejsc w Krakowie. Do Kopca Kościuszki dotrzeć można przepiękną, otoczoną starymi drzewami Aleją Waszyngtona. Jest to także popularne miejsce na spacer i jogging. Wejście na szczyt jest płatne, jednak w cenie biletu wliczone jest także zwiedzanie wystaw. Bardzo ciekawą jest wystawa figur woskowych, gdzie zobaczyć można sylwetki najsłynniejszych Polaków. Oprócz Tadeusza Kościuszki ujrzeć można Jerzego Waszyngtona, Kazimierza Pułaskiego czy generała Józefa Dąbrowskiego. Obok osób związanych z polityką znajdują się tutaj też polscy pisarze, a w nich Adam Mickiewicz oraz Henryk Sienkiewicz. Zobaczyć także można innych wielkich artystów - Jana Matejko i Fryderyka Chopina. Nie mogło też zabraknąć papieża Polaka Jana Pawła II. Wszystkie postacie zaprezentowane są w miejscach odpowiednich dla ich dziedzin.
Uroczyste otwarcie Kopca miało miejsce dnia 25 października 1823 roku. Od tego czasu wskutek ulewnych opadów ziemia kilkakrotnie się osuwała. Jak możemy wyczytać na jednej z tablic pamiątkowych Kopiec został usypany z ziemi z pobojowisk w Ameryce na dowód i wspomnienie Tadeusza Kościuszki w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych w 150 rocznicę jej ogłoszenia dnia 4 lipca 1926 roku.
Po prawo Fort Kościuszko, wzniesiony w latach 1850-1856 w formie cytadeli otaczającej kopiec. Jest największym dziełem obronnym twierdzy Kraków.
Na szczyt kopca prowadzą wybrukowane dróżki oplatające wokół całą górę. Nie są zbyt strome, jednak nie ma barierek których można się podtrzymywać. Wejście na szczyt zapewnia niesamowite widoki Krakowa oraz jego okolic.
Usytuowany na szycie Kopca głaz pamiątkowy.
Na podeście widnieje napis: "Kopiec Kościuszki usypany w 1823 roku przez społeczeństwo polskie."
Panorama z Kopca Kościuszki. Widok na Wschodnią część Krakowa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz